Oyunculukta Başarısız Olmamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Son günlerin en hızlı gelişme gösteren sektörlerinden bir tanesi de oyunculuk sektörüdür. Dur durak bilmeyen bu sektörde birden çok kategorinin değerlendirilmesi ile birlikte her alanda gelişmelerin olmasına zemin sağlayabilmektedir. Oyunculuk için hemen hemen her şehirde yer edinmiş olan cast ajanslarının bu sektör için en önemli kilit noktalarından bir tanesi olabilmektedir. Oyuncu olma yolunda ilerlemek isteyen her aday ilk olarak cast ajanslara başvuru sağlamalarından dolayı da bir çok oyuncu adayının da oyunculuğa ilk adımları bu ajansların aracılığı sayesinde olduğunu bilmemiz gerekir. Oyuncu olmak isteyen adaylar bu yola girdikleri an itibari ile yoğun bir çalışma temposu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu yoğun çalışma temposunun gerisinde kalmak demek oyuncu adaylarının başarısız bir duruş sergilemesi demek olduğundan dolayı hayallerine veda etmek olarak da adlandırmak doğru bir tabir olacaktır.

Oyunculukta başarısız bir tutum içerisinde olmak istemeyen her oyuncu adayı bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalmamak için elinden gelen çabayı göstermek ister. Oyunculukta başarı kazanmak isteyen bir oyuncu adayı eğitmenlerinin her söylediğini yapması ya da her istenilenin dört dörtlük olması anlamına da gelmeyebilir. Oyuncu adayı bu nokta da temel esas kurallarına uymalı ve kendi yeteneklerini de bu doğrultuda serilemeye çalışmalıdır. Fakat bu noktada dikkat etmesi gereken asıl nokta eğitmenlerinin sağladığı kurallar dâhilinde bir gösteri sunmasıdır. Oyuncu adayının bu husustaki ince çizgiyi ele alarak yani detaylı bir şekilde ölçüm yaparak eğitmenlerine sunması gerekir.

Oyuncu adayı her alan da başarılı olsunlar diye ajanslar tarafından sağlanabilen eğitmenler adayın yeteneğini hangi yönde geliştirmesi gerektiğini hemen algılayamayabilirler. Bu süreçte oyuncu adayının kendisini göstermesi gerekir. Eğitmenlerine başarılı bir sunum ile kendi yeteneğini gösterebilmeli ve o yönde ilerleme kaydetmesi gerektiği mesajını verebilmelidir. Oyunculuk yönünde başarı isteyen her aday başarısını da başarısızlığını da kendisinde aramalıdır. Her adaya aynı şekilde eşit bir yaklaşım sergileyen eğitmenler bu durumlarda etkisizleşebilmektedir. Oyuncu azmi bu noktada devreye girmektedir.