Konservatuara Hazırlık Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Konservatuar bölümüne başlamak için öncelikli unsur yetenektir. Yeteneği olan kişiler girmiş oldukları sınavlar başarıyla geçtikten sonra bu bölüme girmeye hak kazanırlar. Tiyatro ve oyunculuk bölümleri kişiye daha pratik yollardan teorik olarak eğitim vermeyi amaçlar. Oyuncu adaylığında bulunan her kişi kendisine ait yeteneğini en iyi bir şekilde belirli jüriler karşısında yeteneğini en iyi şekilde sergileyerek sınavı başarıyla geçtikten sonra akademik olarak eğitim almaya başlar. Konservatuara hazırlık sürecinde ise kişiler birçok artı puan ile yollarına devam etmektedir. Kişiler için en önemli olanlardan biri ise yetenek sınavlarıdır. Genel olarak bu tür sınav sistemlerinde hazırlık sürecinde olan kişiler fazlasıyla heyecan yapmaktadır. Jüri önünde gerçekleşen bu sınavlar sonrasında yapılan tüm yetenek sınavlarına bireyler az da olsa heyecanlarını yenmiş bir şekilde yollarına devam edecektir.
Bu süreci de başarıyla geçtikten sonra istediğiniz bölüm üzerine akademik olarak eğitim almaya başlanır. İlerleyen zamanlar içerisinde ise bilgi olarak gerekli bir düzeye ulaşılmış olunacaktır. Konservatuar sınavlarında elde edilen başarılar sayesinde ileride oyunculuk hayatlarında kişiler sahnede daha kolay ve daha rahat bir şekilde rol almaya başlayacaklardır. Bu sebeple alınan iyi bir eğitim süreci sizleri ileride ki kariyer hayatınız sürecinde daha başarılı birer oyuncu olmanızı sağlayacaktır. Bu sürece daha iyi bir şekilde hazırlanabilmek için ise konservatuar kurslarından da yararlanılabilir. Bu kurslara başlandığında ise ilk olarak ses ve nefes eğitimi verilmelidir. Diyaframını doğru ve etkili bir şekilde kullanan kişinin almış olduğu nefes dağarcığı da artacaktır. Kurulan uzun cümlelerde zorluk çekmemek açısından da diyafram ve ses önemlidir.
Bir diğer önemli unsur ise oyuncu adayının diksiyonunun düzgün olmasıdır. Kişinin sahne sırasında yapmış olduğu doğru tonlama ve vurgular izleyiciler açısından oldukça dikkat çekecektir. Beden dilini kullanmasını iyi bilen bir oyuncu yapmış olduğu jest ve mimikler sayesinde de canlandırdığı karakterin yapmak istediği vurguyu daha kolay bir şekilde izleyiciye aktaracaktır. Bu tür çalışmaları yapan oyuncu doğaçlama sahnelerinde de oldukça başarılı bir performans sergilemiş olacaktır.

Kaynak: http://www.castajansbasvuru.net/unlu-bir-oyuncu-olmak-icin-yapilmasi-gerekenler-nelerdir/