Eğitimsiz Bir Oyuncu Olur Mu?

Evet olur. Nasıl olur diyecek olursanız eğer oyunculuk bir yetenek işidir. Ekranlarda izlediğimiz dizilerde ki birçok başrol oyuncusu eğitim almadan yetenekleri ile keşfedilmiş insanlardır. Oyunculuk eğitimi aldığı halde ekranda izlediğimiz birçok oyuncu yapmacık bir tavırları vardır işte bu yeteneği olmayan kişilerin oyuncu olması ile alakalıdır. Birçok sebepten dolayı keşfedilen insanlar dizi film sektörüne merak sararlar ve oyunculuk üzerinde eğitim alırlar. Aldıkları eğitim onları ekranın aranan yüzü bile yapabilir. Biraz yeteneğiniz varsa bir de eğitim aldıysanız başarılı bir oyuncu olabilirsiniz. Rol aldığınız projeler de sizin için önemlidir. Basit bir projede yer alırsanız ne kadar üst yüzey yeteneğiniz olursa olsun bilinen,  tanınan bir oyuncu olamazsınız. Yeteneğiniz ve eğitimize önem verdiğiniz kadar seçeceğiniz bir projeye de bir o kadar önem vermelisiniz.

Ülkemizde film ve dizi yapımcıları oyuncu seçerken yüz güzelliğine de önem verdiklerini söylemeden geçmeyelim. Dış güzelliğinizi de dikkat etmenizde sizin için fayda vardır. Yakışıklı veya güzel bir partner ile sizi eşleştirdilerse ve siz de dış güzelliğinize dikkat etmiyorsanız seyircilerin eleştirilerine maruz kalabilirsiniz. Yetenek bu sektörde en önemli unsurdur. İyi bir eğitim aldıysanız muhtemelen içinizde ki oyuncu yeteneği mutlaka dışarıya çıkar. Oyunculukta düzgün bir diksiyona da hâkim olmanız önemlidir. Kendinize güvenmeli ve kibirli olmaktan kaçıp egolu tavır takınmaktan da uzak durmalısınız. İster güzel bir eğitim alın ister yetenek abidesi olun kibirli ve egolu olursanız sizinle yapımcılar çalışmak istemez.

Ekranda ki izleyiciye rol aldığı yapımdaki duyguyu yansıtmak oldukça önemlidir.  Oyunculuk seçiminde karşı tarafa duyguyu yansıtan oyuncu adayı bu işi başarır yeteneği ile gözleri üzerine çekerse oyuncu adayı olmaktan çıkıp sektörün kapılarından tek tek geçer. Sabırlı ve azimli olması aranan en büyük özellikler içindedir. Anlayacağınız eğitim almanız tek başına yeterli değildir. En önemli ölçüt olan yetenek ilk sırada yere alırken gerisinden azim, sabır, özgüven, izleyiciye aldığı rolün yaşadığı duyguyu yansıtmak gelmektedir. Eğitim almadan oyuncu olabilirsiniz ama devamında size eğitim verileceğini de unutmayınız.

Kaynak: http://www.castreklamajansi.com/oyunculuk-egitimi-almayanlar-cast-ajanslara-basvurabilir-mi/