Çocukların Rol Sonrası Psikolojisi

 

Çocuk oyuncular izleyenleri ağlatan ya da onları dakikalarca güldüren rolleri canlandırmak konusunda oldukça başarılılardır. Fakat çocuk oyunculara yeteri kadar dikkat edilmediğinde onların psikolojik durumlarında bir takım bozulmalar olduğu görülmüştür. Bu nedenden dolayı özellikle çocukların rol sonrası psikolojilerine ilgi gösterilmelidir.

Çocuk Oyuncuların Psikolojileri

Çocuk oyuncuların psikolojik durumlarının tespitinde en önemli görevler ailelere düşmektedir. Çocuğunun oyunculuk yapmasını kabul etmiş bir aile onun sağlığını ve haklarını korumakla da yükümlüdür. Henüz reşit olmayan çocuklar duygusal olarak da hukuki olarak da ailelerine bağlıdır. Çocuk oyuncuları oyunculukta koruyan bir diğer yer ise cast ajanslarıdır. Cast ajanları televizyon sektöründe ailelerden daha tecrübelidir. Bu nedenle de aileleri çocuklarının oyunculuk yapması konusunda yönlendirmek onların işidir.

Çocuk oyuncuların psikolojileri oldukça hassastır. Psikolojik rahatsızlıklar bazı durumlarda çocukların canlandırdıkları karakterden sıyrılamaması ile ortaya çıkmaktadır. Bir çocuk canlandırması gereken sahne sona erdiğinde karakterini sahnede bırakabilecek yeterliliğe sahip olmalıdır. Bu yeterlilik çocukların aldıkları oyunculuk eğitimleri sonrasında kazanılmaktadır. Çocuklarının oyuncu ajans olmasını destekleyen aileler bu desteklerini onları gerekli oyunculuk kurslarına göndererek göstermeleri gerekmektedir. Eğitimlerinde eksiklik bulunan ya da hiç eğitimi bulunmayan çocukların okul derslerinde de bir düşüş yaşandığı bilinmektedir. Çocuk oyuncular yasalarla korunmaktadır. Ailelerin bu yasalara hâkim olması çocuklarını olumsuzluklara karşı korumaktadır.

Çocuk oyuncuların bulundukları ajansları bir çocuk psikoloğunun da bulundurulması gerekmektedir. Psikologlar çocuklarla hem sahne öncesinde hem de sahne sone erince bir konuşma yapmaktadır. Yapılan konuşmalar çocukların karakterlerine odaklanmalarına, sahne bittikten sonra ise karakterlerinden çıkmalarına yardımcı olmaktadır. Ayrıca psikologlar çocuk oyuncularda herhangi bir ruhsal sıkıntı tespit ettiklerinde olaya hemen müdahale edebilmektedir. Bu nedenden ötürü ebeveynlerin çocuklarının setlerinde bir psikolog talep etmeleri önerilmektedir. Çocuklu setlerde çocukların oyun sonrası psikolojilerinin bozulmamaları diğer oyunculara da bağlıdır. Yetişkin ve işlerinde deneyim sahibi olan oyuncular set ortamlarında çocuk oyunculara yardımcı olmalıdır. Ayrıca çocukların bulundukları ortamda kötü alışkanlıkların kullanımı konusunda da bir hassasiyet gösterilmektedir. Böylece çocukların ileride başarılı bir oyunculuk kariyerlerinin olması için tüm önlemler anlınmış olmaktadır.