Çocuk Oyuncular Hangi Karakterleri Canlandırmalıdır?

 

 

Oyunculuk birbirinden farklı özellikler taşıyan karakterlerin canlandırılmasını gerektirmektedir. Bir oyuncunun yaşı canlandırması gereken rolün karakterini belirlememektedir. Yaş sadece canlandırılabilecek olan karakterlerin özelliklerinin oluşmasında yardımcı olmaktadır. Çocuk oyuncuların karakterleri de onların yaş grubu çerçevesinde belirlenmektedir.

Çocuk Oyuncular ve Rolleri

Cast ajansları çocuk oyuncular için ayrıcalıklı bir sistem oluşturmuştur. Çocukların yeteneklerinin analiz edilmesi ve onların psikolojik sağlıklarının belirlenmesi bu sistem dâhilinde işlemektedir. Bir çocuğun canlandırması gereken karakterler onun yeteneği ile şekillenmektedir. Yetenekli çocuklar kimi zaman tecrübeli oyunculara bile taş çıkaracak performansları sergileyebilmektedir. Çocuk oyuncuların canlandıracakları karakterler belirlenirken onların fiziki özellikleri de dikkate alınmaktadır. Bir çocuğun zayıf ya da şişman olmasa veya güler yüzlü olması cast ajansları ve yapımcılar için rehberlik yapmaktadır.

Çocuk oyuncuların karakterleri kendilerine uygun olan rollere göre seçilmektedir. Örneğin bir çocuk futbol ya da basketbol alanında eğitim almışsa onun canlandıracağı karakter de aynı özellikleri taşımaktadır. Senaristler çocukların okulları olduğu için karakterleri yazarken çocukları odak noktaları haline getirmektedir. Yani karaktere yeni bir özellik kazandırmak yerine çocukların taşıdıkları özellikler karakterler üzerinde kullanılmaktadır. Çocuk oyuncuların canlandırması gereken karakterler onların ruh sağlıklarını ya da fiziksel sağlıklarını etkilemeyecek türden olmalıdır. Bu nedenden dolayı bir çocuğun kendi günlük rutininden çok çıkmadan oyunculuk yapması ona daha kolaylık sağlamaktadır.

Oyunculuk alanında gerçekten yetenek sahibi olan çocuklar için işler biraz daha farklıdır. Bu çocuklar gereken eğitimleri almış ve pratik olarak oyunculuk yapmaya meyilli olan çocuklardan oluşmaktadır. Böyle özellikleri olan çocuk oyuncuların bir karaktere bürünmeleri, sahne sona erince ise gerçek yaşamlarına geri dönmeleri onlar için çok basittir. Durum böyle olunca farklarını belli eden çocuk oyuncular kendi karakterlerinin dışına çıkarak oldukça zor rollerin altından da kalkabilmektedir. Bu aşamada çocukların ağır dram filmlerinde de çeşitli aksiyon filmlerinde de yer aldıkları görülmektedir. Çocukların canlandırmaları gereken karakterler onların yetenekleri doğrultusunda kararlaştırılmalıdır. Bu sebepten ötürü çocuklar sağlıklarına zarar gelmeyecek tüm karakterleri canlandırabilecek potansiyeldedir. Onların yeteneklerinin değerlendirilmesi cast ajanslarına ve yapımcılara kalmıştır.