Cast Ajanslarında Çocuk Oyuncu Nasıl Alınır?

Oyunculuk oldukça zor bir meslek olsa da günümüzde sosyal medyaların çoğalması ve sosyal medya kullanımının oldukça fazla olduğu günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte yapılan sinema filmleri, dizi filmleri ve reklam filmleri de oldukça artmıştır. Teknolojik gelişmelerin yanı sıra dijital ortamlarında oldukça fazla artması ve daha sık tercih edilen kullanım alanları olduğu için yeni projeler yapılmaya devam etmektedir. Bu noktada oyunculuk ajansları için her ne kadar büyük oyuncular önemli olsa da hemen hemen her proje içerisinde yer alan çocuk oyuncular için de çalışmalar yapılmaktadır. Her proje içerisinde sevimli hareketleri ve doğal duruşları ile oldukça dikkat çeken çocuk oyuncuların alımı da normal oyuncular ile benzerlik göstermektedir.

 

Çocuğunu ajansa kaydettirmek isteyen, oyunculuk alanında ilerlemesini isteyen ve çocuğunda oyunculuk yetenek ve kabiliyetinin olduğunu düşünmekte olan anne ve babalar çocukları için en uygun olacak oyunculuk ajansları için internet üzerinden arama yaparak buna karar verebilirler. Oyunculuk ajansları çocuk oyuncular için herhangi bir yaş sınırı koymamak ile birlikte doğdukları andan itibaren oyunculuk ajanslarına kayıt işlemleri gerçekleştirilebilmekte olup aynı zamanda yeni projeler içinde uygunluk gösterildiği takdirde yer almaya başlayabilmektedirler. Oyunculuk ajansları arasından seçilecek olan ajansın sitesi üzerinden başvuru sağlamak oldukça kolay ve hızlı bir yoldur.

Oyunculuk ajanslarına yapılacak olan başvurularda çocuk oyuncular adına yapılacak olan her işlem ve verilecek olan her karar ebeveynleri tarafından onaylanmak zorundadır. Oyunculuk ajansları içerisinden belirlenmiş olan ajansın sitesi üzerinden başvuru formu doldurarak başvuruları adımları tamamlanmalıdır. Başvuru formu doldurulurken öncelikli olarak kişisel bilgiler bölümüne çocuklarının özelliklerini ve bilgilerini eksiksiz olarak girmelilerdir. Daha sonrasında ise iletişim bilgileri bölümüne kendi güncel bilgileri girilmesi gerekmektedir. Son olarak ise başvuru formu içerisine çocuklarının fotoğraflarını eklemeleri gerekmektedir. Fotoğraf seçerken çocuklarının yüzünün net göründüğü kafalarında şapka, bere gibi herhangi bir aksesuarın bulunmadığı bir fotoğraf seçmeleri ve site formatına uygun bir uzantıda olmasına özen göstermeleri gerekmektedir. Daha sonrasında başvurularını tamamlayarak, ajanslarından başvuru değerlendirme sonuçlarını beklemelilerdir.