Cast Ajanslarına Başvuru Nasıl Yapılır?

Birçok kişinin hayali olan oyunculuk dünyasına adım atmak aslında düşünüldüğü kadar zor bir durum değildir ve cast ajansları bu konuda oyunculuk hayalleri olan kişilere bir imkan sunarak televizyon ve beyazperde dünyası ile kişiler arasında bir köprü görevi görerek isteyen kişileri yetenekleri dahilinde bu hayalere kavuşturmaktadır. Bunun için yapılması gereken tek şey cast ajansları başvuru formunu doldurmak ve görüşmelere çağırıldığınız taktirde cast ajansı bünyesi ile görüşmeleri tamamlayıp ajans katalogları arasında yer almanızdır. Cast ajansı başvurusunu gerçekleştirmek için de başvuru formundaki bilgileri eksiksiz, güncel ve doğru şekilde doldurmanız gereklidir.

Başvuru formlarında sizden istenilen bilgiler; isim, soyisim, yaş, fiziksel ölçüleriniz, iletişim bilgileriniz, varsa resminiz ve videonuz, showreel’ınız istenmektedir. Bu bilgileri doğru doldurup ajanslara ilettikten sonar sizinle girdiğiniz iletişim bilgileri üzerinden temasa geçeceklerdir. Bu temas sonucunda, ajans jürileri bulunduğunuz şehre geldikten sonra görüşmek için size bilgilendirme mesajı ya da telefon ile görüşme sağlayacaktır. Ön görüşme yapılırken cast ajansının jüri üyeleri ile tanışma gerçekleşecektir. Sizin hakkınızda sordukları sorulardan sonra eğer ihtiyaç duyulursa fotoğraf çekimleri gerçekleşecek, ardından cast ajansına kabul edildiğiniz taktirde bilgilendirme yapılacaktır.

Eğer oyunculuk alanında bir başvuru gerçekleştirmek istiyorsanız cast ajansı temsilcileri sizden kısa bir oyunculuk performansı da bekleyebilir. Oyunculuk deneyiminiz yoksa da bunu belirtebilir ve ajansa dahil olduğunuz süre sonrasında da oyunculuk eğitimi talep edebilirsiniz. Cast ajansları oyunculuk eğitimi de verebilmektedir. Bu eğitim süreci ise ajansın bünyesine dahil olduktan sonra ajans ile anlaşmalı usta tiyatro oyuncuları ya da kamera önü oyunculuğu yapan kişiler tarafından isteyen kişilere verilmektedir. Oyunculuk eğitimini gerçek oyunculardan almak da kişiye büyük bir yarar sağlamakta ve bu sayede oyunculuk tekniklerinin her bir detayını incelikle öğrenebilmek, ileride oluşturacağınız oyunculuk kariyeriniz için büyük bir avantaj olarak size geri dönecektir. Bunun yanında oyunculuk değil de ajanslara manken olarak girmek isterseniz aynı şekilde vücut ölçüleriniz incelenmektedir. Mankenlik ajanslarına bu sayede başvuru yapabilir ve ölçüleriniz istenilen düzeyde olursa kabul görebilirsiniz.

Kaynak: http://www.castreklamajansi.com/film-ajanslarina-basvuru-donemi-acildi/