Cast Ajans Firmalarının Çalışma Prensibi

Sinema filmleri, dizi filmleri, reklam filmleri gibi alanlarda yapılacak olan projelerde yer alan oyuncuların bir arada bulundukları ajans firmalarına cast ajans adı verilmektedir. Bu bağlamda bir anlamda proje sahibi müşteri ile oyuncu adayları arasında aracı olarak var olan aracı kurum olarak görev almaktadırlar. Cast ajans firmaları teknolojini gelişmesi, sosyal medyaların çoğalması ile birlikte yaygın olarak kullanımı, televizyon, beyaz perde ve dijital mecralar için üretilen prodüksiyonlar için ünlü, yarı ünlü ve ünsüz olarak tanımladıkları manken, fotomodel ve oyuncu temin etmektedirler. Geniş anlamda bakıldığı zaman cast ajans firmaları oyuncu ya da model adaylarının hak ve alacaklarına ilişkin garantör olan ticari işletmelerdir.

 

Cast ajans firmalarının daha çok ilgi çekmesinde teknolojinin gelişmesinin yanı sıra projelerin artması, yaşam şartlarının rahatlamasından kaynaklı olarak refah seviyesinin yükselmesi ve bunun yanı sıra sanata ve sanatçıya bakış açısının değişmesi ile birlikte oyunculuğun daha çok prestij kazanması ve bu bağlamda yapılan projelerinde oldukça artması proje sahibi müşterilerin cast ajans firmalarının kapılarını çalmalarına sebep olmuştur. Proje sahibi müşteriler yeni projeler için çeşitliliğin bol olduğu ve istedikleri özellikleri taşıyacak olan kişileri bulacakları cast ajans firmalarına başvurdukları için ajans firmaları oldukça değer kazanmıştır. Bu sebepler bir araya geldiğinde cast ajans firmaları kişi kataloglarındaki çeşitliliği arttırmak için çalışmalar sağlarlar.

Cast ajans firmaları taraflarına yapılan başvuruları değerlendirmeye alırken başvuru yapan kişilerin uzun boylu ya da kısa boylu olmalarına, şişman ya da zayıf olmalarına, genç veya yaşlı olmalarına, eğitimli ya da eğitimsiz olmalarına bakmaksızın değerlendirme yapmakta olup kişi kataloglarında olmayan kişileri ve daha sonrasında ise gözle görülür bir engeli bulunmayan herkesi bünyesine katmak ister. Ancak oyuncu olma ideali olan kişilerin öncelikli olarak kendilerine uygun olacak bir ajans belirlemeleri ve daha sonrasında bu ajans firmasına internet üzerinden başvuru yapabilirler. Ajans firmalarına başvuru sürecinde başvuru formu içerisinde yer alan alanları doldurmaları gerekmekte olup bu alanları doldururken dikkatli olunması gereken bazı hususları göz ardı etmemeye dikkat edilmesi gerekmektedir.